fbpx

W co zainwestować 10 tysięcy złotych?

Prawda jest taka, że 10 000 zł to niewielka kwota. Trudno z niej w ciągu 5 lat zrobić większe pieniądze. Nawet mając możliwość rocznego 10% zysku to po roku mam zaledwie o 1 000 zł więcej. Kwota niska i mało zmienia naszą sytuację  finansową. 

 1. Najlepiej zatem zainwestować w swoje umiejętności, wiedzę, które podwyższą Twoją wartość na rynku pracy i tym samym, dzięki nim, możesz otrzymywać wyższe wynagrodzenie. A jeśli masz wyższe wynagrodzenie to możesz więcej pieniędzy odkładać i tym samym za jakiś czas rzeczywiście będziesz mogła w odczuwalny sposób pomnażać swój kapitał. Warto też pamiętać, aby na rozmowach kwalifikacyjnych czy biznesowych dobrze się prezentować. Zatem część z 10 000 zł dobrze byłoby zainwestować w ubraniowy zestaw biznesowy. Oczywiście nie chodzi o to, aby kupować drogie, markowe garnitury czy garsonki i w ilościach hurtowych. Ważne jest, aby mieć 2 zestawy typu koszula, spodnie, pasek, a panie spódnica i torebka oraz odpowiednie obuwie. Schludny wygląd wzbudza zaufanie drugiej osoby, poza tym mówi też dużo o nas.

  Nie trudno jest zainwestować 10 000 zł, trudno jest zacząć zarabiać miesięcznie 10 000 zł a potem zarządzać tymi pieniędzmi w odpowiedni sposób. Stworzyłam autsoki kurs, który pomaga trzymać miesięczne wydatki w ryzach. Czytaj więcej tutaj.
  Jestem zdania, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie, która podnosi moją wartość na rynku zawodowym.
  No dobrze, jeśli jednak nie chcesz inwestować w podnoszenie swoich kwalifikacji to jak możesz pomnażać swoje oszczędności. Zanim jednak zacznę chcę podkreślić ważną zasadę: należy pamiętać, aby nie inwestować całych swoich oszczędności. Zakłada się, że maksymalnie 50% swoich oszczędności można przeznaczyć na pomnażanie. Dlaczego tak jest? Otóż nigdy nie masz gwarancji, że inwestycja przebiegnie pomyślnie. Pierwsze moje inwestycje dotyczyły zakupu jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, które zakupiłam w banku.  Byłam pewna, że kupno jednostek poprzez bank daje mi bezpieczeństwo. Przekonanie to było błędne. Niestety w przypadku obu funduszy odnotowałam stratę. Piszę o tym dlatego, abyś miała na uwadze fakt, że każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko.
 2. Lokata bankowa – jest to jedna z bezpieczniejszych inwestycji. w obecnych czasach oprocentowanie oferowane przez bank nie jest zachwycające, jednak zawsze lepiej mieć oprocentowanie w wysokości 1,5% niż trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Okres na jaki można otworzyć lokatę jest różny tj. od 3 do nawet 60 miesięcy. Oczywiście im dłuższy okres lokaty wybierzemy tym nasz zysk będzie większy. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre lokaty w przypadku wcześniejszego ich zerwania, mogą utracić wypracowany zysk. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem okresu, na jaki chce się otworzyć lokatę.
 3. Obligacja Skarbu Państwa – pełną ofertę można znaleźć na stronie tutaj. Jest to również bezpieczna inwestycja, i podobnie jak lokaty, jest dość nisko oprocentowana tj. od 0,5% do ok. 2% w chwili obecnej. Obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. Obligacje indeksowane inflacją uzależnione są od poziomu inflacji – co ostatnio jest dosyć ważnym czynnikiem. Następnym czynnikiem rozróżniającym są okresy inwestycji i wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 0,50%) do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 2,00%). Podobnie jak przy lokatach im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Pieniądze można wypłacić wcześniej za dodatkową opłatą.
 4. ETF (Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego, koszyka akcji lub innych aktywów. Jego funkcjonowanie jest regulowane dyrektywami unijnymi i regulacjami krajowym – taką definicję znajdziemy na stronie gpw.pl. Największą zaletą ETF są niskie koszty, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, opłaty za zarządzanie są ustalane na minimalnym poziomie, brak jest również opłat za wejście i wyjście. Dlatego osobiście kupuję tylko ETF zamiast zwykłych funduszy inwestycyjnych. Poniżej na wykresie widać jak ETF(na różowo) osiąga lepsze wyniki niż sam indeks S&P(fioletowy) mimo, że ETF S&P500 naśladuje go.
  Jednostki ETF można kupić samodzielnie. Wystarczy założyć konto w domu maklerskim, gdzie otrzymujesz dostęp do platformy. Na polskiej giełdzie dostępnych jest kilka ETF- ów, np. ETFW20L – na indeks WIG20TR (replikacja syntetyczna), ETFSP500 – na amerykański indeks S&P500 (replikacja syntetyczna) bądź ETFDAX – na niemiecki indeks DAX (replikacja fizyczna). Więcej funduszy ETF dostępnych jest na rynkach zagranicznych, w które również możesz inwestować przez dom maklerski lub zakładając konto u zagranicznego brokera.
 5. Posiadając konto maklerskie można również inwestować w akcje na GPW (Giełda Papierów Wartościowych).  Akcje to rodzaj papierów wartościowych. Posiadacz akcji to akcjonariusz, poprzez posiadanie akcji staje się on współwłaścicielem części majątku spółki akcyjnej, Aby nabyć akcje należy wpłacić na owy rachunek maklerski środki (również m.in.przelewem przez Internet) i możesz już robić zakupy. Duża część domów maklerskich posiada swoje aplikacje dzięki czemu zlecenia można również wykonywać z telefonu. Pamiętaj, że kupując akcje robisz to na własną odpowiedzialność. Wiele firm niesamowicie wzrosło w ostatnich latach (np. Apple’u, Amazonie lub Tesli), choć trzeba też mieć na uwadze, że jest wiele firm, których wartość znacznie spadła, przez co inwestorzy odnotowali straty w swoim portfelu.
  Wydaje mi się, że najpopularniejszy sposób inwestowania w akcje to kupowanie akcji firm na długi okres czasu, które wypłacają dywidendy, czyli dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami.
  Jeśli nie jesteś analitykiem to inwestowanie w akcje może być swego rodzaju hazardem, gdzie obstawiasz jak na zakładach bukmacherskich czy dany zawodnik wygra lub przegra.
 6. W ostatnich czasach popularne są również kryptowaluty. Zgodnie z definicją zaproponowaną przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, „waluty” wirtualne są cyfrową reprezentacją wartości, nieemitowaną przez bank centralny ani organ publiczny, niekoniecznie powiązaną z walutą określonego kraju, lecz uznawaną przez osoby fizyczne i prawne za środek płatniczy. Mogą one być przenoszone, przechowywane albo podlegać handlowi elektronicznemu. Wartość kryptowaluty nie jest emitowana i gwarantowana przez żaden bank centralny na świecie (np. polski złoty emituje Narodowy Bank Polski). „Waluta” wirtualna jest używana jako imitacja pieniądza, jeśli obydwie strony transakcji tak uzgodnią.  W większości przypadków nie wiadomo, kto stoi za daną „walutą” wirtualną, ponieważ działa ona według komputerowego programu, algorytmu. Wartość kryptowalut, takich jak  Bitcoin Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash czy Litecoin, gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, dzięki czemu wielu drobnych inwestorów wzbogaciło się. Jednak należy też wspomnieć o wielu osobach, które straciły swoje pieniądze. Kryptowaluty można kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych.
 7. Złoto – od zawsze uważane było za bezpieczną lokatę kapitału, szczególnie w niepewnych czasach. Notowania złota codziennie zmieniają się, jednak inwestowanie w długim terminie przynosi zyski. Najlepiej zajrzeć na historyczne notowania złota i zobaczyć jak jego wartość zmieniła się na przestrzeni lat.
  Aby kupić złoto należy znaleźć platformę do tego przeznaczoną. Można również zakupić ETF na złoto.
 8. Finansowanie pożyczek społecznościowych (P2P, peer-to-peer lending), czyli pożyczek konsumenckich między osobami fizycznymi. Inwestować można za pomocą przeznaczonych do tego platform. W ten sposób otrzymuje się w terminie zapadalności zwrócony kapitał powiększony o wypracowane w tym czasie odsetki. Jedną z popularniejszych platform jest platforma firmy Fellow Finance. Więcej możesz przeczytać tutaj.
 9. Inwestowanie w nieruchomości – kwota 10 000 zł nie wystarczy jako wkład w zakup mieszkania, ale jest wystarczająca, aby kupić komórkę lokatorską lub garaż, które możesz następnie wynajmować. Oczywiście ceny komórek i garaży na nowych osiedlach są wyższe niż Twój kapitał, jednak zawsze możesz posiłkować się kredytem. Zanim go weźmiesz sprawdź czy czynsz, jaki otrzymasz z wynajmu będzie wystarczający,aby pokryć raty kredy i coś jeszcze zarobić.
  Możesz również inwestować na platformach crowfundingowych, inwestujących na rynku nieruchomości. Z pomocą takiej platformy można wejść na rynek nieruchomości posiadając zaledwie kilkaset złotych. 

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: