fbpx

Trzeci błąd w zarządzaniu finansami osobistymi

W poprzednim artykule pisałam o dwóch podstawowych błędach w zarządzaniu finansami osobistymi. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji zapoznać się z nim to zapraszam tutaj. Dziś chciałabym przybliżyć błąd # 3.

Zaskakujący jest fakt, że tak mało osób, zdaje sobie sprawę z tak oczywistej rzeczy. Wydawałoby się, że wszyscy wokół o tym wiedzą, jednak kiedy zaczynam rozmowę o tym, to słyszę: “WOW! O tym nie pomyślałam!”

Często zdarza się, że oczywiste rzeczy, które są też nierzadko banalnie proste, są pomijane, ponieważ wydają się nieskuteczne. Ile razy Ty się z takim czymś spotkałaś? Dobry przykład to posiadanie wanny zamiast prysznica. Wszyscy wiedzą, że z pomocą brania prysznica zamiast kąpieli w wannie, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet o 45% wody, czyli Twoje rachunki za wodę na kąpiel, ze 100 zł mogą spaść do 55 zł.

Czy domyślasz się już, jaki jest błąd numer 3 w zarządzaniu finansami osobistymi? Zapewne już wiesz. Zanim jednak napiszę wprost to przytoczę krótką historię jednej z moich klientek.

Któregoś razu zjawiła się u mnie Ola (oczywiście imię zmienione). Ola była kobietą ok. 50 lat, na jej twarzy widać było zmęczenie życiem. Przyszła do mnie z prośba o odnalezienie uciekających pieniędzy. Jej największym zmartwieniem było to, że mimo zminimalizowania swoich potrzeb, a co za tym idzie, zminimalizowania swoich wydatków, nadal miała poczucie, że pieniądze uciekają jej przez palce.

Mimo, że miała świadomość swoich priorytetów, nie potrafiła zdiagnozować, co się dzieje, że tak szybko gotówka w portfelu maleje. Jestem zdania, że poznanie swoich wartości i przekonań to dopiero początek drogi do przejęcia kontroli nad swoimi finansami osobistymi. 

Pierwsze pytania, jakie jej zadałam brzmiały:

  1. Czy zbiera paragony z zakupów?
  2. Czy zna ceny produktów, które kupuje?
  3. Czy robi zestawienie danych produktów z różnych sklepów?
  4. W jakim sklepie robi zakupu najczęściej?

Nie byłam bardzo zaskoczona, kiedy na jej twarzy pojawiło się zdziwienie i zaskoczenie. Tak jak pisałam chwilę wcześniej, najbardziej oczywiste rzeczy są najrzadziej wykorzystywane. 

Ola otrzymała ode mnie checkliste i kilka wskazówek. Oczywiście zajęło nam to kilka spotkań jednak wprowadzenie zmian wymaga czasu. Teraz w końcu ma ona pieniądze na zaspokojenie swoich potrzeb, które wykraczają poza listy potrzeb najbardziej pilnych.

Jest takie przysłowie: “najciemniej pod latarnią”. Ono definiuje rozwiązanie wyzwań dotyczących zarządzania własnymi pieniędzmi.

Jeśli temat jest Ci bliski to zapraszam na kurs online “Zarządzaj swoim budżetem domowym”, w którym dzielę się swoimi najlepszymi praktykami w zarządzaniu swoimi pieniędzmi  i całym swoim doświadczeniem.

Tak, interesuje mnie kurs online

Jeśli jednak czujesz, że lepszym rozwiązaniem jest dla Ciebie indywidualne spotkanie, to zapraszam Cię na konsultację online. Pierwsze spotkanie jest całkowicie bezpłatne i trwa ok. 30 min. Podczas niego rozmawiamy o Tobie, Twoich potrzebach i szukamy pola do współpracy. Jeśli znajdziemy wspólny język, wtedy zaczyna się nasza przygoda, która będzie początkiem Twojego nowego, szczęśliwego rozdziału życia.

Napisz do mnie, aby ustalić termin spotkania kontakt@zanetawoznica.pl lub skorzystaj z formularza poniżej, klikając w link.

Decyduję się na sesję indywidualną

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: