fbpx

Różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem

Czasami można nie dostrzegać różnicy pomiędzy inwestowanie a oszczędzaniem, ponieważ w obu przypadkach posiadamy pieniądze, których nie wydajemy na bieżące potrzeby, co więcej każdego miesiąca staramy się je powiększać. Jednak dla Ciebie, jako osoby, która poważnie myśli o swoich finansach oraz przyszłości, ważne jest, aby rozróżniać te 2 czynności.

Zacznę od definicji. 

Oszczędzanie jest to gromadzenie środków pieniężnych. Jeśli oszczędzasz, to rezygnujesz z korzyści, które możesz osiągnąć teraz na rzecz osiągania wyższych profitów w przyszłości. Oszczędzanie pozwala zabezpieczyć swoją przyszłość finansową w sytuacji spadku dochodów. Taką definicję znajduję na stronie portalu https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-oszczedzanie. Często oszczędności odkłada się na osobne konto bankowe lub po prostu trzyma się je w przysłowiowej skarpecie. Celem oszczędzanie nie jest pomnażanie pieniędzy tylko posiadanie funduszu, który zapewnia spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak zacząć oszczędzać to zapraszma na mój autorski kurs online Zatrzymaj uciekające pieniądze, gdzie pokazuję moje metody na trzymanie kosztów w ryzach.

Czym jest natomiast inwestowanie? Inwestowanie polega na angażowaniu pieniędzy w celu uzyskania zwrotu finansowego. Oznacza to przede wszystkim, że inwestujesz pieniądze, aby zarabiać i realizować swoje cele finansowe. Ta definicja pochodzi z portalu wealthsimple.com.  Bez względu na to gdzie inwestujesz swoje pieniądze to przekazujesz je firmie, rządowi lub innemu podmiotowi, mając nadzieję, że wypracują zysk. Czyli w przeciwieństwie do oszczędzania w inwestowaniu chodzi o pomnażanie swojego majątku.

Inwestowanie od oszczędzania różni się 3 cechami:

  • poziom podejmowanego ryzyka
  • termin
  • cel

Celem oszczędzania jest ochrona realnej wartości pieniądza, czyli aby dzisiejsze 100 zł było za kilka lat warte tyle samo. W oszczędzaniu nie chodzi o tworzenie fortuny finansowej  i ryzykowaniu utraty, są to pieniądze, które gwarantują spokojny sen. Inwestowanie zaś to maksymalizacja zysków z zainwestowanych pieniędzy przy ustaleniu pewnego progu ryzyka.

Zarządzając swoim budżetem należy uwzględnić w nim zarówno pieniądze, które są oszczędnościami, a także pieniądze przeznaczane na inwestowanie.

W stworzonym przeze mnie kursie o zarządzaniu własnymi finansami wyróżniłam kilka rodzajów oszczędności. Kiedy już je posiadasz, wtedy należy zacząć myśleć o inwestowaniu. Dlaczego? Ponieważ to:

 Pieniądze powinny pracować na Ciebie, a nie Ty na pieniądze.

Ważne, abyś zapamiętał jedną z najważniejszych zasad: INWESTUJ MAKSYMALNIE 50% SWOICH OSZCZĘDNOŚCI. Nigdy, przenigdy nie należy inwestować wszystkich swoich oszczędności.

Znasz już definicję oszczędzania i wiesz, że ich główną rolą jest zagwarantowanie Tobie spokojnego snu i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego oszczędności zawsze musisz mieć. Zanim zaczniesz inwestować zastanów się jaka jest kwota oszczędności, która pozwala Ci na spokojne życie, a następnie każdą nadwyżkę z tej kwoty inwestuj. 

WRÓG oszczędzania i inwestowania

Jako inwestor musisz wiedzieć, że Twoje oszczędności i inwestycje zagrożone są z dwóch stron. 

Pierwszym zagrożeniem jest inflacja. Na stronie interentowej https://www.ecb.europa.eu/ecb/educational/hicp/html/index.pl.html jest napisane, że “o  inflacji mówi się  wtedy, gdy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, nie zaś z podwyżkami cen pojedynczych towarów czy usług. W wyniku inflacji za 1 złoty można kupić coraz mniej. Innymi słowy, z upływem czasu wartość 1 złoty spada. W  gospodarce rynkowej ceny towarów i usług ciągle się zmieniają: jedne rosną, inne spadają, jednak nie należy tego mylić z inflacją.” 

Pewnie już nie raz zauważyłeś, że wydając 100 zł na zakupach w markecie koszyk jest coraz mniej pełen. 

Inflacja również zjada Twoje zyski. 

Zakładając, że masz oszczędności ulokowane na lokacie bankowej na 5% w skali roku, w rzeczywistości zarobisz tylko 1%, jeśli w danym roku inflacja wyniesie 4%. Co to znaczy?

Kwota oszczędności1000 zł
Odsetki w skali roku5%
Inflacja4%
Zysk po uwzględnieniu inflacji1% (5%- 4%)
Zysk w złotówkach po 1 roku10 zł

Aby 1000 zł był wart tyle samo w przyszłym roku, uwzględniając inflację 4%, na koncie po roku powinieneś mieć 1040 zł. Jeszcze raz: 1040 zł w 2021 r. jest warte tyle, co 1000 zł w 2020 r. W naszym przykładzie zarabiasz się zaledwie 10 zł. 

Jednak to nie jedyny wróg oszczędności, kolejnym drugim wrogiem jest podatek Belki (od oszczędności), który wynosi 19%. Więc z kwoty zysku 50 zł należy odliczyć 19%. Podatek ten bank pobiera z góry zanim wypłaci odsetki. Więc podatek wynosi 9,50 zł. Twój zysk po odjęciu inflacji oraz podatku wynosi 0,50 zł.

Teraz wyobraź sobie sytuację, jaka jest w rzeczywistości, gdzie banki na lokatach oferują konsumentom 2,5%! Przecież po roku oszczędzania jesteś na minusie, ponieważ procent zaoferowany przez bank nie uwzględnia inflacji, która obecnie wynosi 4,7%. Do tego jeszcze należy doliczyć podatek Belki i już nasuwa się wniosek, że lepiej coś kupić niż odkładać na konto oszczędnościowe.

Kwota oszczędności1000 zł
Odsetki w skali roku5%
Odsetki w PLN50 zł
Inflacja4% (40 zł z 1000 zł)
Zysk po uwzględnieniu inflacji5%- 4%= 1%
Zysk w PLN uwzględniając inflację10 zł
Podatek Belki (podatek od oszczędności)19%
Kwota podatku w PLN(1000 zł*5%)*19% = 9,50 zł
Zysk netto 50 zł – 40 zł – 9,50 zł= 0,50 zł 

Przed inflacją można się bronić tylko w jeden sposób mianowicie podwyższając kwotę oszczędzaną o poziom inflacji.

Jak natomiast wygląda sprawa z podatkiem Belki? Otóż tutaj można korzystać z kont IKE lub IKZE, jednak jest tu obostrzenie, że pieniądze nie mogą zostać wybrane z konta przed ukończeniem emerytury. 

Drugi sposób to znalezienie oferty polisy na życie. Zgodnie z prawem zwolnione z podatku Belki są pieniądze wypłacane jako świadczenie ubezpieczeniowe. Co za tym idzie, niektóre instytucje finansowe oferują lokaty w formie polisy lokacyjnej. Polisa lokacyjna to ubezpieczenia na życie i dożycie.

Zdarza się, że niektóre bank reklamują lokatę jako polisę ubezpieczeniową. Jeśli widzisz reklamę, w której mówi się o oprocentowaniu polisy lokacyjnej jak lokaty, np “jak lokat 6%”. Oznacza to w rzeczywistości oprocentowanie 6% – 19% podatku dochodowego, co daje nam w rzeczywistości niewiele ponad 5%. Dlatego bądź czujny kiedy kupujesz polisę lokacyjną.

Jeśli ta wiedza to za mało i chcesz poznać szczegóły zarządzania budżetem domowym to możesz dowiedzieć się więcej z kursu online, dostępnego tutaj.

Jeśli temat jest Ci bliski i zastanawiasz się jak zmienić swoje myśli lub czujesz,  że potrzebujesz pomocy w zmianie sposobu patrzenia na życie i pieniądze to zapraszam do kontaktu na adres e-mail: kontakt@zanetawoznica.pl lub skorzystaj z formularza poniżej, klikając w link.

Decyduję się na sesję indywidualną

Koniecznie obejrzyj nagranie na kanale YT dotyczące tematu od czego zacząć zarządzaie swoimi finansami osobistymi. Kliknij tutaj, aby obejrzeć.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: