fbpx

Jak zrealizować cele?

Po tym kiedy cele są już dokładnie sprecyzowane (więcej w artykule dostępnym tutaj) nadchodzi moment, aby zrealizować te cele. Osobiście doświadczyłam sytuacji kiedy cele miałam dokładnie sprecyzowane, ale nie byłam w stanie ich zrealizować.

To, że sprawy nie układają się po Twojej myśli, nie oznacza, że idą w złym kierunku.

Najważniejszą rzecz jakiej się nauczyłam była elastyczność w działaniu i “jedzeniu słonia po kawałku”. Elastyczność jest potrzebna, aby umieć dostosować plan do zachodzących zmian. Natomiast jedzenie po kawałku oznacza rozłożenie dużego celu na mniejsze części, które będą łatwiejsze do zrealizowania. Więcej o tym poniżej.

9 kroków realizowania celów

Krok 1. Określ dokładnie, czego chcesz i zapisz to w czasie teraźniejszym. Pamiętając metodę S.M.A.R.T.E.R. dokładnie sprecyzuj swój cel w taki sposób, aby nawet małe dziecko mogło go zrozumieć. Koniecznie omijaj słowo NIE i pisz w pierwszej osobie, czyli JA. Zamiast napisać: nie jestem biedna, to napisz jestem bogata albo mam wszystko, czego mi potrzeba.

Krok 2. Ustal termin realizacji swoich celów. Dzięki wyznaczonej dacie możesz kontrolować na bieżąco postępy.

Krok 3. Wypisz wszystkie pozytywne powody, dla których warto zrealizować ten cel. Co realizwoanie tego celu zmieni w twoimi życiu i życiu twoich bliskich? Jakie korzystne zmiany zajdą w Twoim życiu jak już go osiągniesz? Jak będziesz się wtedy czuł? Co będziesz o sobie myślał. Napisz wszystko to, co przychodzi Ci do głowy.

Krok 4. Napisz, co się wydarzy, jeśli tego celu nie zrealizujesz. Jakie będą konsekwencje dla ciebie i twoich bliskich.

Krok 5. Określ przeszkody, jakie pojawią się na drodze do realizacji celu. Pomyśl nad swoimi największymi ograniczeniami, które mogą powstrzymać cię przed osiągnięciem celu. W literaturze jest napisane, że aż 80% ograniczeń to ograniczenia wewnętrzne, które wynikają z braku jakiejś umiejętności. Pozostałe 20% to przeszkody dotyczące sytuacji lub osób.

Krok 6. Zastanów się i zapisz umiejętności oraz wiedzę jakie będą potrzebna do osiągnięcia tych celów. Dotarłeś do miejsca, w jakim jesteś za sprawą obecnych kompetencji, aby pójść dalej potrzebujesz poszerzyć je i zdobyć nową wiedzę oraz umiejętności. Zapisz też w jaki sposób zdobędziesz nowe umiejętności.

Krok 7. Wskaż osoby lub organizacje, z którymi będziesz współpracować aby osiągnąć swój cel. W drodze do sukcesu często towarzyszą nam inne osoby, z pomocy których korzystamy. Napisz kogo będziesz potrzebować do pomocy.

Krok 8. Stwórz plan działania. Jaki jest pierwszy krok, aby zacząć realizować swój cel? Co najpierw postanowisz zrobić, aby zacząć? Kiedy zaczynasz działać?

Krok 9. Podejmij działanie teraz! Dzięki temu, że w kroku 8 stworzyłeś plan, rozbiłeś cel na małe cele, teraz jest czas, aby podjąć działanie. Wiesz już, co jest pierwszym krokiem, więc zrób go. Jeśli masz nadal trudności to pamiętaj o narzędziu 5 SEKUND, czyli 5..,4…,3…,2…,1…. DZIAŁAM!!!

“Najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie osiągają tego, czego pragną jest to, że sami nie wiedzą, czego chcą.”
Harv Eker

Jeśli temat jest Ci bliski i zastanawiasz się jak zdobyć to, czego pragniesz lub czujesz, że potrzebujesz pomocy w zmianie sposobu patrzenia na życie i pieniądze to zapraszam do kontaktu.

Koniecznie obejrzyj nagranie na kanale YT pt. Spraw, aby było Cię stać. Kliknij tutaj, aby obejrzeć.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: