fbpx

Jak wprowadzić pozytywne myślenie

Wprowadzenie pozytywnego myślenia to wprowadzenie zmian w myśleniu czy też w wykonywanych czynnościach. Kiedy dzieją się zmiany na mózg zaczynają działać nowe bodźce. Mózg, aby przystosować się do tych zmian, zaczyna tworzyć nowe ścieżki neuronowe. Im częściej postępujesz w nowy sposób tym mocniejsze połączenia neuronowe tworzysz. A to przyczynia się do wprowadzenia nowego nawyku. W książce Gill Hasson wyróżnione jest 7 etapów zmiany. Znajomość etapów pomoże wytrwalej dążyć do zmiany, a drobne komplikacje staną się lekcją zamiast przeszkodą nie do pokonania.

7 etapów zmian

  • Etap I to etap poprzedzający świadomość, gdzie często nie zdajesz sobie sprawy, że potrzebujesz zmiany w swoim sposobie myślenia.
  • Etap II to rozpoznanie i refleksja, tutaj zaczynasz dostrzegać, że możesz funkcjonować inaczej. Masz świadomość korzyści wynikających ze zmian jednak nie jesteś pewny czy jesteś w stanie zmienić się.
  • Etap III to przygotowanie, czyli znajdujesz argumenty przemawiające za tym aby dokonać zmiany, rozważasz wszystkie za i przeciw, szukasz wiedzy, która pomoże wprowadzić zmiany, podejmujesz decyzję, aby wprowadzić zmianę, wiesz już co należy zrobić i tworzysz nowy cel.
  • Etap IV to działanie. Kiedy już wiesz co chcesz zrobić i jak to osiągnąć, tworzysz plan działania.
  • Etap V to utrwalenie nowego sposobu działania, myślenia i unikanie starych schematów.
  • Etap VI to zakończenie, czyli masz pewność, że nowy sposób działania/ myślenia stał się Twoim ustawieniem domyślnym i że nie wrócisz do tego co było wcześniej.
  • Etap VII to postęp, zmiana i nawrót – chodzi o bycie świadomym, że czasami może zdarzyć się chwila słabości i stary nawyk wróci. Jednak świadomość tego procesu pomoże Ci to przezwyciężyć.

Zapewne słyszałaś, że wprowadzenie pozytywnego myślenia do swojego życia może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Ale jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

9 wskazówek do pozytywnego myślenia

1. Być świadomym swoich myśli – zauważ, jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie i jak wpływają na Twoje samopoczucie. Jeśli dostrzeżesz negatywne myśli, natychmiast “wbij klina” pozytywną afirmacją. Jeśli np. myśli krążą wokół rat do zapłaty, klinem może być myśl “Dziękuję Ci Boska Inteligencjo/ Boże/jakkolwiek To nazywasz, za umiejętność przyjmowania i wykorzystywania Boskiej Obfitości napływającej do mnie każdego dnia”.

2. Trening umysłu: Codziennie poświęcaj czas na trening umysłu w pozytywnym myśleniu. Możesz to zrobić poprzez czytanie inspirujących książek, słuchanie motywujących podcastów lub po prostu afirmuj swoje pozytywne zdania.

3. Unikaj negatywnych wpływów: Ogranicz kontakt z negatywnymi ludźmi, programami telewizyjnymi lub stronami internetowymi, które mogą wpływać negatywnie na Twoje myśli. Staraj się otaczać pozytywnymi, wspierającymi i inspirującymi osobami.

4. Znajdź pozytywne strony: W każdej sytuacji, nawet trudnej lub niepowodzeniowej, postaraj się znaleźć pozytywne aspekty. Zmiana perspektywy może pomóc Ci zobaczyć sytuację w innym świetle i znaleźć pozytywne wnioski.

5. Wizualizuj sukcesu: Wyobrażaj sobie osiągnięcie swoich celów i wizualizuj siebie jako osobę pozytywną i osiągającą cele. To może pomóc Ci zbudować wiarę w swoje możliwości.

6. Bądź wdzięczny: Codziennie zastanów się nad tym, za co czujesz wdzięczność. Skoncentruj się na pozytywnych aspektach swojego życia i doceniaj drobne rzeczy, np. pyszne śniadanie, sympatyczna koleżanka z pracy, piękna pogoda.

7. Odpoczynek i dbanie o siebie: Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Dbaj o swoje ciało i umysł, ponieważ zdrowie fizyczne ma wpływ na Twój stan emocjonalny.

8. Samomotywacja: Ustal cele i pracuj systematycznie nad ich realizacją. Wykorzystuj pozytywną afirmację i mów sobie, że jesteś zdolny do osiągnięcia sukcesu. W kolejnym artykule opiszę jak ustalić i realizować cele.

9. Praktykuj uważności: Ćwicz uważność, czyli skupienie się na teraźniejszym momencie. Zacznij myć zęby lub jeść przeciwną ręką. Zauważaj piękno i pozytywne aspekty codziennego życia. Zajmij się medytacją lub praktykami relaksacyjnymi, które pomogą Ci wzmocnić pozytywne myślenie.

Pamiętaj, że wprowadzenie pozytywnego myślenia do swojego życia wymaga czasu. Praktykuj techniki regularnie i bądź wyrozumiały dla siebie, gdy czasami pojawiają się negatywne myśli. Z czasem pozytywne myślenie stanie się naturalniejsze i przyczyni się do ogólnego zwiększenia Twojego dobrostanu.

Jeśli temat jest Ci bliski i zastanawiasz się jak zmienić swoje myśli lub czujesz,  że potrzebujesz pomocy w zmianie sposobu patrzenia na życie i pieniądze to zapraszam do kontaktu.

Koniecznie obejrzyj nagranie na kanale YT pt. Spraw, aby było Cię stać. Kliknij tutaj, aby obejrzeć.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: