fbpx

Jak inwestować w wynajem nieruchomości?

Działając w branży nieruchomości, często zapominam, że to, co jest oczywiste dla mnie, nie jest oczywiste dla drugiej osoby. Chociaż uważam, że każda osoba wchodząca w nową branżę, nowy projekt powinna zrobić analizę opłacalności przedsięwzięcia.

Byłam pewna, że każdy człowiek, która rozpoczyna inwestowanie w nieruchomości, analizuje daną inwestycję pod kątem zysków i strat, robi rozeznanie rynku, “sprawdza liczby”. Z błędu wyprowadziło mnie ostatnie wydarzenie.

Otóż niedawno poznałam sympatycznego, młodego przedsiębiorcę. Pisząc “młodego”, uśmiecham się pod nosem, ponieważ był on w moim wieku, a ja już jakiś czas temu przestałam opisywać siebie, jako młodego przedsiębiorcę. Jednak do tematu spotkania wracając.

Opowiadał o swojej branży, która nie ma nic wspólnego z wynajmem mieszkań. Następnie przeszedł do tematu swojej ostatniej inwestycji, której celem było ulokowanie nadwyżek finansowych.

Jak wiadomo, wynajem mieszkań uważany jest za jedno z bezpieczniejszych inwestycji. Osobiście również tak uważam. Mój rozmówca właśnie w taką inwestycję wszedł. Kupił mieszkanie z rynku pierwotnego i rozpoczął remont. 

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że przedsiębiorca nie zrobił kalkulacji owej inwestycji oraz że zainwestował w wykończenie 40m2 mieszkania  ok. 150 00 zł. Nie wiem, co przeraziło mnie bardziej: czy brak analizy inwestycji czy kwota wykończenia wnętrza pod wynajem.

Jeśli i Ty planujesz inwestycję w mieszkanie na wynajem to należy pamiętać o:

  1. Analiza rynku najmu – sprawdzasz w internecie ceny najmu mieszkań w mieście, w którym chcesz zainwestować. Następnie koncentrujesz się na wybranej lokalizacji, w której chcesz kupić mieszkanie.
  2. Analiza rynku cen mieszkań – zanim kupisz mieszkań, należy znać ceny sprzedaży mieszkań, aby nie przepłacić lub dostrzec okazję.
  3. Analiza cen remontu/ wykończenia – w zależności od rynku, z jakiego kupujesz mieszkanie, należy poznać wstępne kalkulacje przystosowania mieszkania do wynajmu.
  4. Stopa zwrotu – znając powyższe liczby, jesteś w stanie sprawdzić czy inwestycja jest opłacalna. Przyjmuje się, że średnia stopa zwrotu z najmu to 6%. 

Stopa zwrotu = kwota roczna z najmu/ cena mieszkania + cena przystosowania nieruchomości  

Przykład:

Zakup nieruchomości – 200 000 zł

Przystosowanie lokalu – 50 000 zł

Przychód roczny z najmu – 20 000 zł

St.zwrotu = 20 000/ 250 000= 0,08 = 8%

Zysk z inwestycji wyniesie 8%, co jest w moim odczuciu, dobrą inwestycją.

Należy pamiętać, że z przychodów z najmu lokalu mieszkalnego, należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Na chwilę obecną osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, płacą podatek dochodowy w wysokości 8,5% pod warunkiem, że roczny przychód nie przekracza 100 000 zł. Nadwyżkę ponad ten limit rozlicza się, stosując stawkę 12,5 %.

Jeśli temat jest Ci bliski i zastanawiasz się jak pomnażać swoje pieniądze w branży nieruchomości lub interesuje Cię tylko przychód pasywny, to koniecznie  zajrzyj tutaj.

Jeśli chcesz porozmawiać o inwestowaniu oszczędności, napisz do mnie, aby ustalić termin rozmowy, klikając w link poniżej.

Decyduję się na sesję indywidualną

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: