fbpx

Ekologia kontra oszczędzanie

Czym jest oszczędzanie?

W poprzednim tekście pisałam o definicji oszczędzania, która mówi, że oszczędzanie to zatrzymywanie części swoich przychodów. Ale czy rzeczywiście na tym tylko polega oszczędzanie?

Zastanawiam się, czy taka definicja nie jest ograniczona. W moim przekonaniu oszczędzanie to także, a może i bardziej, troska o planetę i o ekologię. Kiedyś wyczytałam mądre zdanie, które mówi, że planetę na której żyjemy pożyczyliśmy od naszych wnuków. W moim odczuciu jest to bardzo trafione.

Wszystko kiedyś się skończy, ale to od nas w chwili obecnej zależy jak szybko. Możesz pomyśleć sobie: jak to możliwe żebym miała aż taką moc sprawczą? Ale wyobraź sobie, że każdy tak pomyśli i nic nie będzie robić.. do czego nas to doprowadzi?

Styl życia

Dla mnie oszczędzanie to styl i sposób życia, nie dlatego że muszę, ale dlatego że chcę. Chcę, żeby ci, co przyjdą po mnie mogli doświadczyć piękna przyrody, tak jak i ja tego doświadczam. Nie wyobrażam sobie nie mieć możliwości pójścia do parku na spacer albo nie usłyszenia śpiewu ptaków zza okna o poranku.

Owszem, lubię dbać o swój komfort jednak mam świadomość, że jestem też odpowiedzialna za otoczenie, w którym przebywam. Poza tym dbając np. o niemarnowanie wody podczas brania prysznica czy mycia naczyń to dbam o swoje finanse jednocześnie. Bez względu na motywację działania odnosisz korzyści zarówno ty jak i środowisko. Jestem ciekawa jakie jest twoje zdanie w tym temacie…

Jeśli tematyka pieniędzy interesuje Cię to zapraszam do poszerzania wiedzy razem ze mną. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: