fbpx

Co to wolność finansowa?

Czym dla Ciebie jest wolność finansowa? Czy w obecnej chwili czujesz się wolna finansowo? Po czym poznasz, że jesteś wolna finansowo?

Może pojawić się myśl, że miliony złotych lub setki tysiące złotych pozwolą Ci czuć się wolną finansowo. Jest to jedno z wielu przekonań, które powoduje przygnębienie i poczucie biedy.

Najważniejszą rzeczą w drodze do wolności finansowej jest stworzenie własnej definicji. Czyli, co dla Ciebie oznacza bycie wolną finansowo, po co Ci to, po czym poznasz, że jesteś wolna finansowo. Stworzyłam kurs online Odblokuj mindset finansowy, gdzie dzielę się moimi sposobami na definiowanie wyrazów decydujących o przyszłym bogactwie. Więcej dowiesz się tutaj.

W moim odczuciu największy problem ludzkości polega na braku zdefiniowania rzeczy, które są dla nich najważniejsze. A następnie stworzenie dokładnych wyliczeń.

Wiele osób wierzy i ufa tylko temu, co jest napisane w gazecie lub usłyszą w TV. Jeśli ktoś powie oszczędzaj, bo to droga do wolności finansowej. To mało kto zastanawia się głębiej nad tym. Przede wszystkim, żeby oszczędzać trzeba mieć cel, a następnie wiedzieć ile ten cel może kosztować.

Przykład:

Moja definicja wolności finansowej: posiadanie pieniędzy na koncie, aby móc spontanicznie polecieć na wakacje.

Czego w tym sformułowaniu brakuje? Otóż brakuje konkretów.

Jakie wakacje, dokąd, jak często spontanicznie w ciągu roku, ile to będzie kosztować rocznie łącznie, jaka kwota na koncie pozwoli mi to zrealizować. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym temacie to zapraszam do mojego autorsiego kursu online.

Oczywiście spontanicznie to znaczy bez planowania, jednak ja w chwili obecnej potrafię ocenić częstotliwość takich wyjazdów, bez brania pod uwagę finansów. Chodzi o to, abyś zastanowiła się, czego konkretnie chcesz.

Podążając dalej za przykładem.

Wakacje na Polinezji Atlantyckiej, w Meksyku oraz 3 wyjazdy na 4 dni w okolicy.

Kolejny krok to sprawdzenie cen powyższych wycieczek.

Już wiem, że dwie pierwsze wycieczki to wydatek w wysokości 17 tyś. złotych łącznie. Natomiast na każdy wyjazd w okolicy chcę wydać maksymalnie 1500 zł (3 x1500= 4500 zł).

Podsumowując, aby czuć się wolną finansowo potrzebuję posiadać na koncie 21 500 zł, ponieważ tyle potrzebuję na spontaniczne wypady. Jeśli tę kwotę podzielimy na 12 miesięcy, znaczy to, że w każdym miesiącu potrzebuję odłożyć 1792 zł. Przez cały rok odkładając taką kwotę na następny rok będę czuć się wolną finansowo.

Oczywiście teraz pojawią się głosy, ale w ciągu roku napewno wydarzyć może się coś nieprzewidzianego i zaoszczędzone pieniądze będzie trzeba wydać.

Otóż mówię na to: ZDECYDOWANIE NIE! Otóż wolność to dla mnie najważniejsza rzecz. Dlatego oprócz zbierania pieniędzy na wolność finansową zbieram również na wolność życiową. Co to znaczy? Znaczy to, że kolejna kupka z pieniędzmi to taka, która sprawia, że mam pieniądze na naprawę samochodu, pralki, korepetycje dla dziecka, itd.

To wszystko prowadzi nas do zarządzania swoim finansami osobistymi zgodnie ze stworzonym budżetem domowym. Czyli tworzysz kategorie wydatków i wyliczasz ile rzeczywiście pieniędzy na dany wydatek potrzebujesz, a następnie trzymasz się sztywno swoich wyliczeń.

Jeśli ta wiedza to za mało i chcesz poznać szczegóły zarządzania budżetem domowym to możesz dowiedzieć się więcej z kursu online, dostępnego tutaj.

Jeśli temat jest Ci bliski i zastanawiasz się jak zmienić swoje myśli lub czujesz,  że potrzebujesz pomocy w zmianie sposobu patrzenia na życie i pieniądze to zapraszam do kontaktu na adres e-mail: kontakt@zanetawoznica.pl lub skorzystaj z formularza poniżej, klikając w link.

Decyduję się na sesję indywidualną

Zapraszam Cię na mój kanał YT, gdzie znajdziesz nagrania m.in. jak zacząć zarządzać finansam osobistymi oraz jak zmienić blokujące przekonania, które trzymają Cię w miejscu. Zobacz tutaj.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: