fbpx

Co to oszczędzanie?

Zastanawiałaś się kiedyś co to oszczędzanie? Jaka jest definicja tego wyrazu? Na stronie mfiles.pl znajduję informację, że oszczędzanie to działanie polegające na zatrzymywaniu części lub całości środków pieniężnych pochodzących np. z zysku lub wynagrodzeń, do późniejszego wykorzystania. Duża część osób takie środki, jeśli w ogóle je ma, zatrzymuje na lokaci bankowej lub trzyma w tzw. skarpecie. Ja do celu oszczędzania niewielkich kwot używam skarbonki, co pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, kiedy to każde pieniądze jakie dostałam np. na urodziny od rodziny to wrzucałam właśnie do skarbonki. Z tą różnicą, że skarbonka to nie świnka do stłuczenia tylko pudełko ozdobne.

W obecnych czasach banki zachęcają nas do zakładania lokat oszczędnościowych oprocentowaniem, jakie oferują. Pominę szczegół, że to oprocentowanie jest śmiesznie niskie. Czasami jednak zdarzają się tzw. promocje, gdzie bank chcąc przyciągnąć klienta proponuje nieco wyższy procent. W obecnych czasach wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „lokaty” i natychmiast pojawiają się informacje o lokatach.

Można również spotkać się z propozycją bankierów dotyczącą zakupu funduszy inwestycyjnych, na których zdaniem pracowników banku, można zyskać więcej niż na lokatach. Jednak z własnego doświadczenia nauczyłam się, żeby do takich ofert podchodzić z dystansem. Osobiście kiedyś zakupiłam jednostki uczestnictwa, gdzie okazało się, że mimo niewielkiego wzrostu wartości danego funduszu, całe zyski zostały pochłonięte przez jakieś opłaty manipulacyjne, prowizje itd. Dlatego jedyne z czego korzystam w banku to rachunek bankowy, karta do niego i lokata oszczędnościowa.

Oferta: Wychodzenie z długów

Oszczędzanie to jeden z aspektów zarządzaia budżetem domowym. Jeśli temat zainteresował Cię to zachęcam do poszerzenia wiedzy nt. finansów osobistych. Mogę w tym pomóc. Dowiedz się więcej klikając tutaj.

A co dla ciebie znaczy oszczędzanie? Jakie są twoje odczucia na temat zatrzymywania części swojego wynagrodzenia?

Podziel się swoimi przemyśleniami.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: