fbpx

Cięcie kosztów w czterech kątach

Najłatwiej i najszybciej zacząć od czegoś, co jest w zasięgu ręki. W tym artykule przyglądam się mediom domowym. Do mediów zalicza się prąd, gaz, telewizję kablową, Internet, telefon, wodę oraz centralne ogrzewanie.

Prąd i gaz

Zaczynając od tego, co używa się najczęściej, czyli prąd i gaz. Najszybszym rozwiązaniem wprowadzenia oszczędności w tych sprawach jest wybór najtańszego operatora i dobranie odpowiedniej taryfy. Jak zwykle trzeba zastanowić się, czego potrzebujemy. Zwykle można obniżyć opłaty.

Telewizja kablowa i Internetem.

Podobnie jak w przypadku prądu i gazu najszybszym rozwiązaniem w zmniejszeniu kosztów tych mediów jest skorzystanie z oferty u jednego operatora. Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę, zastanów się czego potrzebujesz. Czy rzeczywiście niezbędne są wszystkie pakiety z danymi kanałami i czy potrzebujesz najszybszego Internetu. Poobserwuj przez kilka dni sposób, w jaki używasz powyższe media i podejmij decyzje, czego chcesz. W ostatnim kroku udaj się do operatorów, zbierz oferty i wybierz tą, która w największym stopniu spełnia twoje potrzeby i oczywiście odpowiada ci ceną.

Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie może być gazowe lub miejskie z sieci ciepłowniczej. Tutaj również możemy wprowadzić oszczędności. Jeśli na przykład jest zima, a Ty otwierasz okno, to koniecznie wyłącz ogrzewanie. Jeśli wychodzisz z mieszkania/domu to również dobrym pomysłem jest obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Po co grzać w pomieszczeniu, skoro ciebie tam nie ma. Obecnie na rynku są również dostępne smart termostaty, które dają ci możliwość zdalnego strerowania temperaturą w pomieszczeniach. Dlaczego to jest wygodne? Wyhcodząc z mieszkania/ domu zmniejszasz temperaturę ogrzewania, a dzięki technologi zdalengo sterowania możesz np. z telefonu podwyższyć temperaturę przed powrotem do domu. Czyli nagrzewasz pomieszczenia jeszcze zanim przyjdziesz. Najtańsza smart głowica termostatyczna kosztuję przynajmniej 100 zł.

Woda

Woda to media, których zużywamy najwięcej, ale też możemy wprowadzić tu dosyć dużo sposobów na zaoszczędzenie. Przyjmuje się, że 1 osoba zużywa ok. 3 m3 wody miesięcznie. Zużycie wody to również zużycie ścieków, które, podobnie jak woda, także drożeją. Koszty 1 m3 wody w moim mieście wynosi około 14,50 zł. Przede wszystkim posiadam baterie z perlatorami zarówno w łazience jak i kuchni. O perlatorach pisałam w innym artykule – kliknij tutaj. Do podgrzania wody używam bojlera elektrycznego. Najwięcej wody używamy w łazience podczas kąpania się, a więc opłaca się korzystać z prysznica zamiast wanny. Sama mam wannę w rozmiarze 170 cm, której napełnienie zużywa ok. 100–120 litrów, czyli 1,40–1,68 zł za kąpiel. Zaś przyjmuje się, że prysznic zużywa ok. 20–70 litrów wody w zależności, jaki prysznic bierzemy, czyli 0,28–0,98 zł. Mimo że mam wannę, to zainwestowałam w parawan, dzięki czemu mogę również korzystać z prysznica. Kąpiel 20-minutowa działa na mnie relaksująco, więc z niej nie zrezygnuję. Jednak nie mam potrzeby relaksowania się w wannie codziennie. Dlatego kąpiel serwuję sobie raz w tygodniu, a w pozostałe dni korzystam z prysznica. Część wody z kąpieli zużywam do mycia podłogi, a nawet do spłukiwania WC – może brzmi to zabawnie, ale jako maniak ekologiczny każdy litr wody musi być poddany recyklingowi

Oferta: Wychodzenie z długów

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: