fbpx

5 sposobów na cięcie kosztów w kuchni

Mimo,  że w kuchni zużywamy dużo mniej wody niż w łazience, to i tutaj można znaleźć sposoby na ograniczenie kosztów. Zapewne nie chcesz spuszczać pieniędzy w zlewie. A więc, co można zrobić, aby oprócz zadbania o swój portfel zadbać również troszkę o ekologię.

Perlator

Przede wszystkim, podobnie jak w łazience, dobrze jest zamontować perlator, czyli takie małe coś montowane w kranie, co napowietrza wodę i strumień wydaje się myć mocniejszy, mimo, że zużycie wody jest mniejsze niż przy zużyciu wody bez perlatora. Często w marketach budowlanych można kupić baterię już z perlatorem. Na opakowaniu z baterii zawsze jest napisane czy jest ona z perlatorem. Najtańsza bateria do umywalki w łazience z peralotrem kosztuje przynajmniej 80 zł. Oczywiście perlator możesz dokupić osobno, również w marketach budowlanych.. Cena wynosi ok. 20 zł.

Montaż perlatora należy zacząć od odkręcenia głowicy baterii, czyli tej części która znajduje się na końcu baterii i wypływa z niej woda bezpośrednio do umywalki. Kolejną czynnością jest wkręcenie głowicy z perlatorem. I od tej pory możesz cieszyć się ograniczeniem zuzycia wody:)

Gotowanie

Kolejnym krokiem jest gotowanie tyle wody, ile rzeczywiście jest potrzebne. Czyli, jeśli potrzebujesz wody tylko na 1 filiżankę herbaty, to do czajnika nalej wodę tylko na 1 filiżankę, a nie cały czajnik.

Podgrzewając posiłki, używaj małej ilości wody, np. parówki podgrzewają się szybciej i taniej w małym garnuszku z taką ilością wody, żeby były lekko nią przykryte. Powinno się używać pokrywki podczas gotowania i gotować na małym ogniu, aby uniknąć odparowania części wody.

Woda z owoców i warzyw

Wodę pozostałą po myciu warzyw i owoców można wykorzystać do podlewania kwiatków w mieszkaniu.

Zmywarka

Jeśli korzystasz ze zmywarki to pamiętaj, aby załączać ją wtedy, kiedy jest cała wypełniona naczyniami. Ja osobiście uruchamiam zmywarkę co drugi dzień, ponieważ nie chcę marnować wody i prądu. Przy zmywarce również należy uwzględnić zużycie kapsułek do zmywania. 1 opakowanie starczy na dwa razy dłuższy okres.

Mycie naczyń w zlewie

Najbardziej ekonomicznym sposobem mycia naczyń w zlewie jest mycie ich w zlewie dwukomorowym. Niektórzy ludzie popełniają błąd, zmywając naczynia pod bieżącą wodą. Taka forma mycia naczyń w przypadku 4–osobowej rodziny może spowodować zużycie nawet ok. 100 litrów wody podczas jednego mycia! Jeśli masz w kuchni zlew dwukomorowy, to jedną komorę napełniasz ciepłą wodą z płynem, w której zmywasz, a w drugiej spłukujesz wyczyszczone już naczynia. Ten sposób mycia to tylko 10 litrów wody.

Zgodnie z zasadą “mała rzecza, a cieszy” przy drobnych cięciach można odczuć dużo radości, bo to, co zostanie w portfelu można przeznaczyć na jakąś przyjemność dla siebie.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: