fbpx

3 etapy w planowanie domowych wydatków

Jedna z czytelniczek o imieniu Iwona, zaproponowała temat na artykuł dotyczący planowania domowych wydatków.

Planowanie domowych wydatków jest wyzwaniem dla nie jednej osoby.

Można by powiedzieć, że jest to odwieczny problem wielu dorosłych ludzi. Wydawałoby się, że dorosły człowiek z pewnym wiekiem nabywa umiejętność planowania wydatków. Jednak prawda wygląda inaczej. Bycie osobą pracującą i zarabiającą pieniądze, nie jest to jednoznaczne z posiadaniem umiejętności gospodarowania swoimi finansami. Planowanie to kontrolowanie, i kontrola jest tu pierwszym krokiem jaki należy wprowadzić.

A więc zacznijmy od tego, aby znaleźć wolną chwilę, w której nikt nie będzie ci przeszkadzać. Zrób sobie ulubioną herbatę lub kawę,weź kartkę i długopis i zaczynamy.

Etap pierwszy

Pierwszy etap to analiza swoich dochodów. Jest to podstawa, od której należy zacząć planowanie swojego budżetu. Wypisz wszystkie swoje miesięczne wpływy, jakie otrzymujesz. Koniecznie zrób to na papierze. Zapewne znasz kwotę swoich dochodów jednak musisz mieć to napisane na papierze, ponieważ za chwilę przejdziemy do kolejnych etapów. Kiedy zobaczysz czarno na białym nagle wszystko staje się bardziej oczywiste.

Etap drugi

Drugi etap to spisanie swoich wszystkich wydatków. Poczynając od rachunków kończąc na wydatkach na jedzenie i ubrania. Wszystko polega na kontrolowaniu i byciem świadomym swoich przepływów pieniężnych. Na tym etapie masz już wiedzę, gdzie idą twoje pieniądze, dzięki czemu możesz poszukać oszczędności.

Etap trzeci

Następnie, różnica, która pozostaje na + tworzy tzw. oszczędności, czyli nadwyżki finansowe. Oszczędności możesz zagospodarować w dowolny sposób, np. na wcześniejszą spłatę zadłużenia, na wakacje lub po prostu przeznaczyć na kupkę, która zbliża cię do wcześniejszej emerytury

Oferta: Wychodzenie z długów

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: