fbpx

5 kroków do budżetowych wakacji

Za niedługo wakacje i zapewne wiele osób będzie planować wakacje. Cześć osób będzie chciała odpocząć za niewielkie pieniądze. Ze względu na obecną sytuację na świecie, która powoduje komplikacje przy podróżowaniu poza granice Polski, część urlopowicz będzie korzystać z rynku

krajowego. Prawda jest taka, że kroki, które opisuję dotyczą zarówno podróżowania po kraju jak i poza jego granice.

A więc, jak zorganizować sobie wakacje, po zakończeniu których nie będziesz mieć poczucia braku pieniędzy? Odpowiedź jest prosta: zaplanuj je ???? i nie mam na myśli daty i miejsca. Trzeba to wszystko rozłożyć na czynniki pierwsze. Planowanie zawsze powoduje ograniczenie niepotrzebnych kosztów.

KROK PIERWSZY

Zanim zaczniesz szukać oferty musisz ustalić swój budżet wakacyjny, czyli podjąć decyzję, ile pieniędzy możesz realnie wydać na wakacje. W tym budżecie należy ująć kwotę całościową tj. dojazd, nocleg, wyżywienie, atrakcje, itd. Ważne jest, żeby trzymać się tej kwoty, dzięki czemu po wakacjach unikniesz poczucia winy, że nie potrzebnie wydałaś na coś pieniądze. WAŻNE: w tej kwocie uwzględnij 10% budżetu na nieprzewidziane wydatki, które zawsze się pojawiają

KROK DRUGI

Rozłożenie budżetu na czynniki pierwsze. Teraz należy poznać poszczególne koszty. Bez względu na to czy planujesz wakacje w kraju czy za granicą, sprawdź lokalny rynek. W tym kroku chodzi o to, żeby określić dzienne koszty m.in.

Jedzenie. Jeśli planujesz stołować się w restauracjach sprawdź oferty lokali i zdecyduj, jaką kwotę dziennie możesz przeznaczyć na jedzenie. Problem znika kiedy w wynajętym pomieszczeniu masz dostęp do kuchni.

Jeśli podróżujesz komunikacją miejską to sprawdź ceny środków transportu publicznego.

Jeśli chcesz odwiedzić muzea, galerie, itd. sprawdź jakie są ceny biletów.

KROK TRZECI

W tym kroku zakładamy nieprzewidziane wydatki w wysokości 10% oraz drugie 10% na zachcianki, np. czekoladowy deser z lampką czerwonego wina (pisząc o wakacjach rozmarzyłam się, a właśnie ten deser jest tym co uwielbiam kosztować najbardziej w innych miastach czy krajach).

KROK CZWARTY

W tym kroku sprawdzamy koszty dojazdu. Jeśli jedziesz komunikacją miejską to sprawdź ceny biletów w jedną i drugą stronę.

Z tego, co wiem, w naszym kraju bilety pociągowe są w super cenach, wtedy kiedy kupujesz je z równym, miesięcznym wyprzedzeniem. A jeśli wybierasz się tylko na weekend to warto kupić bilet weekendowy, który ważny jest od piątku od godz. 19.00 do poniedziałku do godz. 06.00. Jeżeli np. piątek lub poniedziałek jest dniem wolnym od pracy to bilet obowiązuje o jeden dzień dłużej.

Jeśli jedziesz samochodem koniecznie musisz sprawdzić długość trasy i policzyć ile litrów paliwa zużyjesz → zakładam, że wiesz ile paliwa zużywa twój pojazd ???? Koszty transportu możesz również ograniczyć poprzez zabranie odpłatnie pasażera. A jeśli jedziesz z cała rodziną to już masz oszczędności chociażby w porównaniu z podróżowaniem komunikacją publiczną.

KROK PIĄTY

Kiedy już znasz poszczególne potrzebne kwoty teraz możesz zająć się ustaleniem ceny za nocleg. Jeśli np. twój budżet na wakacje na tydzień wynosi 2000 zł, a z wyliczeń od kroku 2 do 4 wyszła ci kwota 1000 zł to wiesz, że na nocleg możesz przeznaczyć max 1000 zł. Korzystając z wyszukiwarek w łatwy i szybki sposób możesz znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie. W kroku 2 poznałaś ceny w restauracjach, więc możesz zarezerwować mieszkanie i sama sobie gotować, co powoduje, że oszczędzając na jedzeniu możesz pozwolić sobie np. na droższe zakwaterowanie. W zależności od twoich potrzeb masz pełną swobodę wyboru.

Kursy ONLINE:

Przeczytaj również: